O nás

Leteckomodelářský klub ve Vilémově funguje nepřetržitě od roku 1983. Za tu dobu prošly jeho řadami desítky chlapců, ale také dívek z Vilémova a blízkého okolí. Dnes patří LMK Vilémov mezi několik posledních modelářských klubů Ústeckého kraje, ve kterém se věnují práci s dětmi. Modeláři mají k dispozici prostornou a dobře vybavenou dílnu, kde jsou tři zkušení vedoucí, připraveni předat svým svěřencům dlouholeté znalosti z oboru leteckého modelářství.

Jak taková činost vůbec vypadá? Členové klubu se schází každý pátek odpoledne v dílně. V dílně se staví a opravují modely letadel. Každý nováček začíná stavět nejprve jednoduché modely letadel, které se dají zkoušet na jakékoliv trochu větší louce, jakou je například prostor před vilémovskou tělocvičnou. S takovými modely se dá ale i soutěžit na oficiálních soutěžích, které pořádáme s kolegy z Mikulášovic a Varnsdorfu na letišti v České Lípě. S tím, jak mladý modelář získává nové zkušenosti a zvládá práci se stále složitějšími nástroji a přístroji, se zvyšuje i obtížnost stavěných modelů letadel. Na druhou stranu složitější modely znamenají i lepší dosažené výkony. Leteckého modeláře můžeme klidně přirovnat k desetibojaři, protože jeho činnost v rámci klubu je velmi rozmanitá. Vedle trpělivosti a zručnosti při práci v dílně musí na ploše letiště osvědčit znalosti z aerodynamiky a meteorologie. Slíbit můžeme i to, že všichni soutěžící si řádně prověří svojí fyzickou kondici, neboť ulétávající model je třeba pronásledovat i na vzdálenost několika kilometrů.

Sezóna začíná již v únoru každého roku a její první část trvá do května,kdy vzrostlá pole v okolí letišť bývají hájena odhodlanými majiteli s vidlemi v rukou. Druhá část sezóny začíná po žních a končí až počátkem zimy s prvními vločkami sněhu. V této době soutěžíme na veřejných soutěžích a když dovolí počasí, tak také jen tak trénujeme,abychom Vilémovu při závodech neudělali ostudu. Ve zbývajícím čase stavíme nové modely a nebo opravujeme ty staré, které někam nešetrně přistály. Jezdíme také na tábor na letiště Raná u Loun.

Vážení rodiče,

pokud Vás výše uvedené řádky zaujaly a máte pocit, že modelařina je to pravé pro Vaše ratolesti, přijďte se na nás podívat, popovídat si. V dílně, která se nachází v přízemí ubytovny STAP, a. s., jsme každý pátek od 16:00 hodin. Dobrým modelářem se může stát nejen chlapec, ale i dívka. Jedinou naší podmínkou je věk od devíti let a dobrý školní prospěch.