O nás

Leteckomodelářský klub ve Vilémově funguje nepřetržitě od roku 1983. Za tu dobu prošly jeho řadami desítky chlapců, ale také dívek z Vilémova a blízkého okolí. Dnes patří LMK Vilémov mezi několik posledních modelářských klubů Ústeckého kraje, ve kterém se věnují práci s dětmi. Modeláři mají k dispozici prostornou a dobře vybavenou dílnu, kde jsou tři zkušení vedoucí, připravení předat svým svěřencům dlouholeté znalosti z oboru leteckého modelářství.

Jak taková činnost vůbec vypadá? Členové klubu se schází každý pátek odpoledne. V dílně se opravují modely letadel a staví nové. Každý nováček začíná stavět nejprve jednoduché modely házedel a vystřelovadel, které se dají zkoušet na jakékoliv trochu větší louce. Zhruba po půl roce přistupujeme ke stavbě výkonnějších házedel a také modelů větroňů kategorie A3. Pro takové modely už ale musíme vyhledat větší plochu. Využíváme především prostory letiště Aeroklubu Česká Lípa, kde s kolegy z Varnsdorfu pořádáme oficiální soutěže. Na větší soutěže dojíždíme i dále – například na letiště v Mladé Boleslavi, Panenském Týnci nebo Hořicích.

S tím, jak mladý modelář získává nové zkušenosti a zvládá práci se stále složitějšími nástroji a přístroji, se zvyšuje i obtížnost stavěných modelů letadel. Na druhou stranu složitější modely znamenají i lepší dosažené výkony. Leteckého modeláře můžeme klidně přirovnat k desetibojaři, protože jeho činnost v rámci klubu je velmi rozmanitá. Vedle trpělivosti a zručnosti při práci v dílně musí na ploše letiště osvědčit znalosti z aerodynamiky a meteorologie. Slíbit můžeme i to, že všichni soutěžící si řádně prověří svojí fyzickou kondici, neboť ulétávající model je občas třeba pronásledovat i na vzdálenost několika kilometrů. Modely těchto „venkovních“ kategorií provozujeme zhruba od ledna do října. V listopadu a prosinci máme krátkou přestávku.

Souběžně s tím již spoustu let stavíme také modely letadel halových. To je trochu jiný obor. Halové soutěže jsou opakem soutěží „venkovních“. Trpělivost a zručnost při práci v dílně platí i zde. Obejdeme se ale bez znalosti meteorologie a odpadá také dlouhý běh za odlétávajícím modelem. Také nikdy nezmokneme. Halové soutěže jsou velice klidné a pohodové. Provozujeme je celý rok – od ledna do prosince.

Činnost modelářského klubu není přerušena ani o prázdninách. Kdo nepobývá u babičky a dědečka nebo na dovolené s rodiči a již se nabažil počítačů, může si přijít každý pátek do dílny postavit něco nového. S výjimkou jednoho srpnového týdne, kdy se přesouváme na letiště Aeroklubu Raná u Loun na soustředění talentované mládeže. Činnost je zde velice pestrá, i když samozřejmě převládá ta modelářská. Děti staví nové modely v klubovně aeroklubu a soutěží s nimi na letištní ploše. Velkým bonusem je koupání v bazénu přímo v areálu letiště. Děti si také velmi oblíbily celotáborovou soutěž o nejzdatnějšího modeláře. Samozřejmostí je zajištění celodenní stravy pro všechny.

 

Vážení rodiče,

pokud Vás výše uvedené řádky zaujaly a máte pocit, že modelařina je to pravé pro Vaše ratolesti, přijďte se na nás podívat, popovídat si. V dílně, která se nachází v přízemí ubytovny STAP, a. s., jsme každý pátek od 16:00 hodin. Dobrým modelářem se může stát nejen chlapec, ale i dívka. Jedinou naší podmínkou je věk dětí od sedmi do dvanácti let a dobrý školní prospěch. A také ochota rodičů spolupracovat při organizování akcí pořádaných naším klubem.

Za LMK Vilémov, Zdeněk Hykš