Naši modeláři

Od posledního přehledu se členská základna LMK Vilémov v podstatě zcela obměnila. Zůstali jen vedoucí. Se souhlasem rodičů našich mladých svěřenců si proto dovoluji tento přehled zaktualizovat:

Vedoucí LMK Vilémov Zdeněk Hykš

Z. Hykš

Platí dříve uvedené – na počátku roku 1984 obnovil činnost modelářského kroužku, tehdy pod hlavičkou Svazarmu. S přibývajícími roky a kilogramy postupně omezil svoji aktivní činnost. Dnes už se zaměřuje spíše na kibicování. Občas si musí připomenout své dřívější výkony, aby nebyl k dětem příliš kritický. Podle kolegů z jiných klubů prý nejhlasitější vedoucí v širokém okolí.

Ekonom klubu Luboš Sucharda

Opět beze změny – jen asi o půl roku později, jako druhý dospělý, vstoupil do LMK Vilémov pan Sucharda. Vede účetnictví klubu a na našich soutěžích zastává funkci hlavního časoměřiče organizujícího pevnou rukou méně zkušené kolegy. Vysoce hodnocenou vlastností je, že během soutěží je ochoten pít pouze nealkoholické nápoje, což jej pasuje do nevděčné role jednoho z řidičů osobních vozů, kterými se na soutěže dopravujeme.

Technický vedoucí klubu Petr Blaschka

Původně chovanec (spolu se svojí sestrou Jitkou, Markem Piskačem, bratry Trantinovými a Martinem Adámkem člen naší nejúspěšnější „modelářské party“ z devadesátých let minulého století), nyní nesmírně obětavý chovatel. V dílně i na soutěžní ploše se řídí heslem „Vše pro děti“. Petr dokáže při soutěžích prohánět i ty nejlepší modeláře. A to přesto, že nejprve odlétá soutěž s našimi mládežníky a až potom se věnuje svým modelům. A zatímco už se naši Budulínci na stanovišti, případně v baru cpou, Petr teprve zahajuje soutěžní létání.

Na rozdíl od nás, špejličkářů, Petr v klubu prosazuje ty nejmodernější technologie. Pokud smím říci, že jsme zvládli technologii výroby křídel z uhlíkových vláken, je to jeho zásluha.

Ještě jedna pochvala – určitě si spousta modelářů pořizuje nový automobil tak, aby se do něj vedle rodiny vešly i jeho modely. Nemnoho modelářů si ale pořizuje automobil tak, aby se do něj vešlo co nejvíce dětí i s jejich přepravními krabicemi. Petr patří mezi tyto obětavce. Bude to dobrý hlavní vedoucí.

Mladší vedoucí Petr Blaschka ml.

Při posledním hodnocení jsme vznesli dotaz, zda se Petr dočká nějaké „velké rány“. Nuže, Petr se dočkal před dvěma lety, kdy na MČR ve Všechově získal dvě juniorské medaile, obě v kategorii kluzáků A3 a F1H. Po skončení školní docházky a nástupu do zaměstnání ovšem začal užívat plnými doušky života. Modelářský sport tím sice trochu utrpěl, ale ono se to časem poddá. Hlavní je, že na nás zcela nezanevřel. Zatím se účastní vybraných soutěží a pomáhá nám s koučováním mladších modelářů.

Správce našich stránek Adam Trojan

Je to náš první junior, který získal ocenění na MČR mládeže (rok 2013). Adam nyní s úspěchem studuje vysokou školu. Modelařina musela ustoupit, ale coby správce našich stránek je nepostradatelný. Vše, co mu dodáme, obratem zpracuje a předloží našim čtenářům. V počátku naší spolupráce mě dokonce učil disciplíně – když jsem se po nějaké modelářské akci dlouho neozýval, přišla od něj důrazná výzva, že bych se měl polepšit. Adam se účastní každoročního měření výšky konané v rámci vánoční besídky. Jeho značka ční bezkonkurenčně nejméně o třicet centimetrů nad druhým nejvyšším modelářem.

Jakub Smělík a Michal Jiřinec

Ač oba studenti výběrových středních škol, zůstávají nám věrni. Venkovních soutěží se sice již neúčastní, ale příležitost zazávodit si v hale nevynechají žádnou. Pokud potřebujeme a oni mají čas, pomáhají nám s organizací modelářských závodů. Jak je vidět, oba pánové (a nejenom oni) se též vzdělávají hudebně.

 

Nyní k našim nynějším chovancům

Havlíček Jiří

První z nedávných nováčků. Jirka je velice aktivní. O všem chce vědět, všude musí být první. Oceňujeme, že i při stavbě modelů, kdy je napřed o parník před ostatními modeláři. Je to naše velká naděje.

Havlíček Vít

Na rozdíl od mladšího bratra Jirky velice rozšafný modelář. Občas ho musíme ke stavbě motivovat důrazněji. Víťa za poslední rok vyrostl. Vzhledem k tomu, že už má k dispozici dostatek výkonných modelů letadel, máme v něm stále ještě velmi nadějného modeláře v kategorii starších žáků.

Skukálek Milan

Ach jo. Snad se Milan neurazí, ale vyniká hlavně chutí k jídlu. Milan nám velice vyrostl, takže soupeři si jej často pletou s juniory, byť Milan je od letošního roku teprve starší žák. S pracovní disciplínou je to horší. Občas musíme zesílit hlas a nebo pohrozit, že ho zavřeme na samotku rozměřovat doutnáky. Škoda, protože jako vrhač je a bude výtečný. Konec konců, je to náš první mistr ČR mládeže, konkrétně v kategorii házedel (2019).

Trantina Mirek

Představitel druhé generace Trantinů v našem klubu a další člen diskuzního kroužku. Jedno ucho má stále natočené směrem k ostatním. Také škoda, protože při tréninzích dokazuje, že létat umí. Jen kdyby těch modelů měl k dispozici více.

Sádovský Ivan

Úplný nováček, který se teprve rozkoukává. Na rozdíl od klubových drben je velice nemluvný. Vždy se drží stranou od diskutujících hloučků. Má k dispozici několik vlastních házedel a právě dokončuje své dva větroně GINO. Na jaře v hale prokázal, že házedla mu nebudou činit žádné problémy a snad ho naučíme i s citem vlekat.

Trantinová Nela

Nakonec přicházejí na řadu dvě děvčata. Není to z neúcty, ale proto, že jsou to dva naše úplně poslední přírůstky. Na rozdíl od bratra Míry toho Nela moc nenapovídá. Házedla asi nebudou to pravé ořechové, ale při vleku kluzáků A3 u Nely pozorujeme určitý „dívčí“ cit pro věc (nesnaží se za každou cenu při vleku přetrhnout šňůru jako někteří naši kluci). Že by se konečně našel někdo, kdo zvládne citlivý vlek s F1H? Co se týče oněch kluzáků, na jaře už bude Nela soutěžit s vlastnoručně postavenými Giny. Osvědčila i výtvarný talent, takže jsme jí i Anetě dovolili patřičně vyzdobit svá házedla.

Švecová Aneta

Benjamínek v našem klubu. Pusa jí jede, až se vedoucí naučili trochu vypínat. Ale je dobře, že se v dílně neustále hlásí o další práci. Prohlašuje, že u Šveců pomáhá nejenom s domácími pracemi, ale též otci při práci v dílně. Už jsme jednu technicky nadanou modelářku měli. Že by se objevila druhá? Podobně jako Nela na jaře představí své dva modely Gino a pestře vybarvená házedla.