Předsilvestrovské polétání 2013

Na úvod malá statistika. Celkem se dostavilo 29 modelářů. Oproti únorové soutěži nejméně dvojnásobek, což je krásný počet. Spousta modelářů si nejspíš chtěla trochu odpočinout od vánočních svátků, ale svoji roli sehrálo určitě také počasí. Po celou dobu pořádání našich soutěží to nejkrásnější. Docela určitě se na závody kdesi na severu vyráží lépe při hezkém počasí než když hrozí závěje a nebo ledovatka. Startujících v kategorii F1N bylo 14, v kategorii A6 dokonce 25. Nejvzdálenějším modelářem byl tentokrát pan Dlouhý z Karlových Varů. Všem to krásně létalo, bylo překonáno několik osobních rekordů. V připraveném baru byl největší zájem o bramborové lupínky, tyčinky, kávu a grog, málo se vypilo piva.

Ale začněme od začátku – soutěž byla zahájena v jednu hodinu odpoledne. A protože se všichni dostavili včas, vyhlásili jsme hned slavnostní nástup. Po zhruba hodinovém tréninku jsme zahájili soutěž halových házedel. Létalo se na dvou stanovištích, takže soutěž probíhala velice hladce. Za necelou hodinu bylo hotovo. Následovala zhruba půlhodinová přestávka vyplněná ukázkou modelů kategorie RCAE (radiem řízené akrobatické modely s elektropohonem), o kterou se postarali varnsdorfští modeláři otec a synové Piankovi. „Předváděčka“ vyvolala několik zasloužených potlesků od přítomných diváků. Po skončení této letové ukázky následovalo vyhlášení vítěze kategorie halových házedel. Mezi mladšími žáky zvítězil náš Honza Weisgerber, kterého na stupně vítězů doprovodily varnsdorfské slečny Julie Hladíková a Sára Staudigelová. Starší žáky ovládl tradičně Jiří Tůma mladší, zastupující klub LMK Suché, ale o dobrých 15 vteřin nad svůj dosavadní osobní rekord se k němu přiblížil náš Martin Hájek. Jen o malý kousek vzadu zůstal na třetím místě zkušený modelář David Jára z Varnsdorfu. Mezi seniory navázal na úspěch svého syna Jiří Tůma starší. Kontrolou všech starších výsledkových listin docházím k závěru, že poprvé někdo překonal v naší hale hranici 100 vteřin. Jirku těsně následoval jeho jmenovec, terezínský Jiří Schieferdecker. Třetím na stupních vítězů byl náš Petr Blaschka. Výkon nic moc, ale bylo to naposledy se starým modelem. S Petrem jsme si slíbili, že příští sezónu absolvujeme s koncepčně úplně jinými házedly. My i naši svěřenci, o které nám ve vilémovském klubu hlavně jde.

Následovala soutěž halových modelů poháněných gumovým svazkem kategorie A6. Z Rumburku, Varnsdorfu a Bílého Kostela přivezl pan Bartík hordu dětí. A nutno podotknout, že drezůra pana Bartíka se začíná vyplácet. Děti překonaly počáteční problémy a začaly létat poměrně samostatně. Již dlouho jsme pana Bartíka neviděli tak spokojeného a v pohodě jako při této soutěži. Však jsme také dostali docela napráskáno. V žákovské soutěži zvítězil Jára David, zatímco na druhé místo jej doprovodil klubový kolega Vojta Hofman. Čest pořadatelského klubu zachraňoval třetí Martin Hájek, kterému to v posledních dvou soutěžích z našich létalo nejlépe. Mezi seniory to byla tradičně záležitost varnsdorfských. Zvítězil Evžen Belo a ať se propadnu, jestli to také nebyl nejlepší výkon, co kdy vilémovská hala viděla. O druhé místo se strhnul lítý boj. Svoji pohodu nakonec zúročil pan Bartík a na třetí místo posledním letem odsunul Pavla Formánka. Standa Rudínský nakonec skončil čtvrtý. Pátý byl náš Petr Blaschka, ale v redukované tabulce vedoucích klubů by to stačilo na místo druhé. Létat a přitom běhat neustále kolem svých svěřenců je velice složité.

Soutěž jsme ukončili po osmnácté hodině. Zbylo nám ještě trochu času na trénink modelů dalších kategorií a také na malého Petra Blaschku, který se tím vším umně proplétal se svým venkovním RC školním modelem. Pak už jsme ale museli místo v hale přenechat dalším sportovcům. Na malé zhodnocení s kolegy z Varnsdorfu zbyl čas před sportovní halou. Shodli jsme se, že to byla akce po všech stránkách úspěšná. Nejenom z hlediska sportovního. Poděkovali jsme také paní Blaschkové za vzornou obsluhu přítomných soutěžících a diváků v improvizovaném bufetu.

Výsledková listina ZDE!

Na shledanou v únoru při Halovém Žuchu se těší modeláři z Vilémova

Zdeněk Hykš

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Zdeněk Hykš. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *