Pepova jarní 2015

Tedy, že by nám letos nějak zvlášť přálo počasí, se říci nedá. Když hlavní pořadatel soutěže, známý otužilec a propagátor létání za každého počasí, Pepa Bartík, několik dní předem prohlašuje, že tentokrát to v sobotu nebude žádný med, to je už co říci. A také to žádný med nebyl. V první polovině soutěže dost foukalo a byla velká zima. Ještě štěstí, že nepršelo. To druhá polovina byla snesitelnější. Oteplilo se a i vítr viditelně polevil, takže my, kteří jsme nezvládli oblečení, jsme se přestali klapat zimou.

Pepa si opět přibral řadu kategorií, ale na letiště jsme se v pohodě všichni vešli. Letový provoz nebyl žádný a ten válec, který upravoval přistávací plochu, nám nijak nevadil. Létalo se v kategoriích H, A3, P30, CO2, F1G, F1H a F1J. Poslední tři kategorie i jako Český pohár, což na českolipské letiště přilákalo řadu velmi kvalitních modelářů. A za mírného skřípání zubů k tomu všemu pan Bartík pod nátlakem připojil ještě v poslední době módní vystřelovadla.

Hodnotit budu jen obě kategorie, které provozují naši mladí svěřenci. V sobotu jsme asi do té skupiny kvalitních modelářů zrovna moc nezapadli. Ještě štěstí, že jsme si to před sérií krajských přeborů na Pepově jarní vyzkoušeli. Házedla nám v silném větru příliš nešla. Přes 220 vteřin, což je pro starší žáky kvalifikační limit, se dostal málokdo. A některé lety v kategorii A3 nám dokonce mírně zvýšily tlak. Zvláště pak let jednoho nejmenovaného výtečníka, který vlekaný model mířící přímo do země místo pokusu o záchranu ještě více urychlil tryskem proti větru, následkem čehož došlo k rozkladu jinak velmi odolného modelu Gino na základní prvky. Tento model už opravdu nikdy létat nebude. Pozitivním zjištěním bylo, že závěr soutěže byl již přeci jenom lepší. I nějaké to „maxo“ jsme zvládli. Ale na krajských přeborech nás čeká ještě hodně práce.

V závěru soutěže na nás dokonce chvílemi vykouklo i sluníčko. Přesto se odehrála diskuze, zda v neděli v Rochově uspořádat další kolo Terezínské ligy a nebo soutěž odložit. Tuším, že nakonec zvítězila varianta zkusit to, ale pokud se létalo, byl to nejspíš očistec. Alespoň u nás v neděli dost foukalo a mrholení se občas změnilo v regulérní déšť. Terezín přitom není tak daleko – z vyhlídky nad Mikulášovicemi jsou kopce Českého středohoří jak na dlani. Navíc zasvěcenci začali šířit poplašné zprávy i co se příští soboty a závodů v Panenském Týnci týče. Celý týden prý bude mizerně a o víkendu ještě hůře. Začíná to všechno být dost na pováženou. Jarní část sezóny není nafukovací a nějak moc se nám začínají kumulovat odložené termíny krajských přeborů. Ještě pár odkladů, nějaký ten deštivý víkend a na MČR v Domoslavicích od nás pojedou jen pořadatelé. Doufejme tedy, že se počasí přeci jenom umoudří a my to nakonec zvládneme.

Výsledková listina ZDE!

Z. Hykš

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Zdeněk Hykš. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u „Pepova jarní 2015

 1. Ne stahujte kalhoty, brod je ještě daleko. Předpověď počasí je v současné době platná maximálně den předem na 50% a na 75% ráno před závodem. Ale bahno na botech určitě po krajském přeboru mít budete. Aspoň si zasoutěžíme, zda ho mám v autě víc já z Rochova nebo Vy z Panenského Týnce nebo z Hořic. Petr Budai

  • ano, souhlasím. Předpověď na sobotu již není příšerná jako před týdnem, ale jen hrozná. Třeba se to do soboty ještě trochu zlepší. Co se týče bahna za ušima, určitě zvítězím. Od té doby, co jsem zjistil, že děti létají lépe jak já, jsem se soutěží začal účastnit výhradně jako kibic. To mi jde lépe. Takže v sobotu zůstanu na asfaltu hezky čistý a zdálky budu komandovat děti.
   zdravím do Liberce Z. Hykš

   • No tak to nebudeš ani kibic. Nejbližší asfalt startovištím je 300m, jinak je tam beton a nedohledno bláta. To mají výhodu gumáci. Kolíky na natáčítka kluci používají jako dloubače nalepené hlíny a tím mne neuvěřitelně vytáčí:
    1) stojánky na natáčení nejsou pořádně připevněné.
    2) po odloubání udělají dva kroky a mají na botách opět tu samou hmotu bláta. Ale teorii konstantní masy bláta nemohou pochopit, ač ji jim vysvětluji každý závod.

    Ze zasněžené Prahy Petr Budai

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *