Modelářský tábor Raná u Loun 2023

Letošní komentář k modelářskému táboru na Rané u Loun tentokrát vypracoval přímý účastník, Jirka Havlíček. Jirkovi jsem tento úkol zadal těsně před odjezdem na Ranou a jak je vidět, svého úkolu se zhostil velmi dobře. Práci našeho „osmáka“ jistě oceníte i vy.

Z. Hykš

Neděle: Přijeli jsme odpoledne kolem páté hodiny na letiště v Rané, vyskládali jsme přívěs a postavili stany. Ubytovali jsme se a pak už jen odpočívali a večeřeli z vlastních zásob. Ve 20.00 hodin byla porada o průběhu tábora a poté jsme šli spát.

Pondělí: Vstávali jsme v 7.30 hodin, poté proběhla rozcvička (pršelo). Po rozcvičce byla snídaně a poté jsme šli hned do dílny, kde jsme dělali následující: stavěli jsme vystřelovadla, vyřízli křídla, výškovku, směrovku a trup, dále brousili křídla a ocasní plochy, ještě jsme začali vyřezávat křídla na otočkové házedlo. Následovala soutěž „Slepec“ (jeden nasměrovává druhého, který má zavázané oči šátkem, aby nic neviděl). Pak jsme odjeli na oběd (byl holandský řízek s bramborem a kyselou okurkou). Po obědě byl odpočinek. Než jsme šli opět do dílny stavět letadla, tak byla soutěž „Domino“ (na papíře byla vyznačená cesta, na kterou jsme stavěli na čas domino kostky, které musely následně všechny spadnout). V dílně jsme opět stavěli vystřelovadla, vybrušovali profily na křídlech a zbrousili jsme výškovku a směrovku. Následoval odjezd na večeři (rizoto). Po večeři jsme znovu pracovali na dokončení vystřelovadel. Pak jsme hráli ping-pong, následovala hygiena a večerka.

Teplota dne: 30°C

Úterý: Budíček byl v 7.30 hodin, následovala rozcvička, snídaně (rohlíky s marmeládou nebo salámem a čaj), odevzdání mobilních telefonů vedoucímu a pak jsme šli pracovat do dílny. Dokončili jsme vystřelovadla, slepili je dohromady, zpevnili papírkama, slepili jsme křídla otočkového házedla. Mezitím byla soutěž (přenášení vody pusou pomocí brčka do trubice, dokud nevyplaval ping-pongový míček). Následoval odjezd na oběd (roštěná omáčka s rýží) a odpočinek po obědě od 14.00 do 15.00. Poté jsme šli do dílny a soutěžili jsme (soutěž Šrouby a matice). Pak jsme v dílně dodělali vystřelovadla a slepili křídla otočkového házedla, vyřízli trup, výškovku a směrovku.Následoval odjezd na večeři (těstoviny s masem a omáčkou) a trénink s nově postavenými vystřelovadly. V dílně jsme pracovali do 21.00 hodin, uklidili jsme dílnu, šli jsme se umýt a spát.

Teplota odpoledne 32°C, večer 25°C

Středa: Budíček byl v 7.30 hodin, ale všichni již byli dávno vzhůru kvůli křičení a hlasitému mluvení čtyř mladších chlapců. Šli jsme se umýt, nasnídali jsme se a v 9.00 hodin jsme vyběhli závod na Ranou (první na vrchol doběhl Jirka Havlíček). Naštěstí byla zatím teplota jen kolem 25°C, poté jsme sešli zpět dolů na letiště a šli pracovat do dílny. Vybrousili jsme křídla na otočkové házedlo, slepili trup a ztenčili výškovku a směrovku. Potom jsme jeli na oběd (znojemská omáčka s knedlíky), následoval odpočinek a pak stavění v dílně (brousili křídla házedel), odjezd na večeři (brambory, řízek a mrkvový salát). Po večeři jsme soutěžili s vystřelovadly, které jsme postavili tady na Rané. Potom jsme 15 minut stavěli házedla, vykoupali se a byla večerka. Když jsme šli spát, tak byly v dálce slyšet hromy a vidět blesky.

Max. teplota dne byla 29,2°C

Čtvrtek: Vstali jsme a udělali rozcvičku. Následoval úklid stanů, ranní hygiena a odchod na snídani. Po snídani jsme v dílně stavěli (potáhli jsme křídla, dokončili trup a začali lakovat házedla). Následovala soutěž v zatloukání hřebíků (starší žáci a junioři měli zatlouct jeden hřebík na rychlost – vyhrál Vítek Havlíček) a odjezd na oběd (kulajda a špagety) a odpočinek. Po pauze jsme natírali křídla a ostatní díly na házedla. Následovala soutěž „Drát“, ve které byl Šimon Poliak první v kategorii mladších žáků, Jirka H. třetí a Vítek H. druhý v kategorii starších žáků a juniorů. Potom jsme pokračovali ve stavění a odjezd na večeři (moravský vrabec s knedlíky a k pití malinovku jako každý den). Po večeři jsme se v dílně věnovali lakování a přípravě na potahování A3-Pinky. Pan Kubeš nám přichystal přehlídku svých letadel a snažil se nám je prodat. Většina dětí si nějaké letadlo od něj koupila. Pak jsme lakovali házedla, následovala pauza a po pauze jsme přikolíkovali stany, protože začal hodně foukat vítr a v dáli prošla bouřka. Vykoupali jsme se a čekali jsme na večerku, přitom jsme pozorovali hvězdy a perseidy.

Teplota dne: 31,5°C, k večeru kolem 20.30 hodin bylo pod mrakem a hodně větrno

Pátek: Vstali jsme a udělali rozcvičku, dali si snídani (rohlík s medem nebo salámem), odešli pracovat do dílny (křídlo házedla jsme rozřezali, zbrousili vzepětí a slepili obě uši a výškovku), pak následoval odjezd na oběd (vývar, smažený sýr s hranolkami a tatarkou a salátem). Náš stůl (tedy hlavně Víťa, Šimon a já) dojídal čtyři nedojedené porce po mladších dětech. Po návratu z oběda následoval odpočinek. Poté jsme v dílně slepili zbytek křídla a šli trénovat s A1 a A3. Kuba nám v 19.30 hodin na grilu ugriloval buřty, které jsme si dali k večeři s chlebem a kečupem. Pak jsme přilepili křídla na trup, přilepili házecí tyčku na křídlo, šli se vykoupat a připravili se na spánek.

Teplota dne: 33°C, od 17.00 hodin bylo zamračeno

Sobota: Vstali jsme v 8.00 hodin, protože byl víkend. Potom jsme se nasnídali (rohlík a čaj) a šli do dílny stavět. Nalepili jsme zpevňovací papírky na křídla a trup házedla, nalepili zpevňovací folii na křídla, aby se dala házedla házet, nalepili výškovku a směrovku a šli soutěžit v „Nakloněné rovině“. Poté byl oběd (zelňačka, čína s rýží). Po obědě jsme šli plavat a skákat do bazénu a následoval odpočinek. Začali jsme vyvažovat křídla a potom i celé letadlo. Poté jsme šli klouzat letadla, která jsme postupně dovažovali. Letadla jsme ale kvůli špatnému větru nemohli házet, tak jsme si nasprejovali křídla a výškovku se směrovkou. Potom byla večeře (buřtguláš s chlebem). Šimon dokázal vycucnout půllitr malinovky na „ex“. Díky tomuto každodennímu tréninku dokázal zvítězit v mladších žácích v soutěži nasávání pomocí brčka. Po návratu z večeře byla soutěž „Okapy“, pak jsme se šli koupat do bazénu a čekali, než vedoucí napíší diplomy a připraví ceny. Než začalo vyhlášení, tak jsem spolu s Vítkem vyzkoušeli ta nově postavená házedla. Naše první hody byly zdařilé, letadla létala výborně, ale Vítkovi to létalo lépe. Poté bylo vyhlášení vystřelovadel, běhu na Ranou a celotáborové soutěže. Následovala večerní hygiena a šli spát s krásnými pocity a hvězdami nad hlavou.

Teplota dne: 36°C, celý den moc nefoukal vítr

Neděle: Vstali jsme v 8.00 hodin a šli na snídani, poté jsme uklidili dílnu, věci dali k autům a šli házet s kruhovými házedly. Díky tomuto tréninku jsme se je naučili s Vítkem házet. Šimon si kruhové házedlo bohužel nestihl dostavět. Pak už jsme jen čekali do 12.30 hodin, abychom si zabalili věci a složili stany a čekali na příjezd rodičů. Po příjezdu rodičů jsme se s vedoucími rozloučili a odjeli zpátky domů.

Teplota dne: 33°C

Sepsal: Jirka Havlíček

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Zdeněk Hykš. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *