Lupínková pilka – náš nový kamarád?

Zhruba před dvěma lety jsme obdrželi od našeho kamaráda, Standy Rudínského z Varnsdorfu, krásný dárek v podobě přípravku na broušení úkosů křídel. Od té doby broušení křídel potažených i nepotažených a dokonce i v šabloně vytvarovaných křídel halových házedel přestalo být pro naše svěřence strašákem. Broušení v něm je snadné, přesné a rychlé. Na počest tvůrce jsme si jej přejmenovali na „Standa I“. Toto zařízení ocenili i vedoucí klubu. Stando, ještě jednou děkujeme a jen doufáme, že naše stránky nenavštěvuje i Tvůj zaměstnavatel.

A před čtrnácti dny přibyl do klubovny další důležitý pomocník. Náš všeuměl, pan vedoucí Blaschka viděl v v letošním čtvrtém čísle časopisu RC Modely tip modeláře Radima na stavbu elektricky poháněné lupínkové pilky. Vzpomněl si, že v klubovně již více jak třicet let zahálí trosky přímočaré pily, kterou jsme zdědili po našich předchůdcích a okamžitě se nadchnul pro věc. Uvědomil si totiž, jak těžký boj svádíme s našimi modeláři při pokusech naučit je řezat lupínkovou pilkou a nedostat přitom křeče do ruky či nezlikvidovat během vyřezávání několika překližkových žeber celý svazek lupínků. Tušili jsme sice, že Petr něco chystá, ale přesto pro nás bylo překvapením, když před dvěma týdny vyndal z tašky toto zařízení a pomocí svěrek jej připevnil ke stolu. Kromě přímočaré pily Petr použil ještě naši vysloužilou, též téměř třicet let starou vrtačku s regulací otáček. Přítomní modeláři neváhali a zařízení hned vyzkoušeli. Vedle zkušených konstruktérů, kteří již mají za sebou nějakou tu řeznou ránu, si to zkusil a nezranil se ani náš nováček Martin. Nakonec ke svému dílu zasedl i tvůrce, aby vyzkoušel, co všechno tato pilka dovede. Zvládla bez problémů balzová prkénka i překližky do tloušťky 5 mm. Všeobecné veselí vzbudilo to, že první přetržený lupínek se vydařil právě Petrovi. Ale bylo to až při pokusu přeříznout „pa“balzové prkno z čínských palet, které používáme při výrobě hlavic trupů větroňů A3 a A1.

Tak ať nám tento nový pomocník dobře slouží. Bude ho potřeba, protože jsme právě dokončili stavbu házedel pro podzimní část sezóny a před námi všemi je stavba výkonnějších větroňů A3, se spoustou překližkových dílů.

Z. Hykš

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Zdeněk Hykš. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

7 komentářů u „Lupínková pilka – náš nový kamarád?

 1. Dobrý den,
  mám na Vás prosbu – zdědila jsem velmi staré rodinné loutkové divadlo v dosti špatném stavu. Jeho restaurování jak se ukazuje je hodně náročné na spoustu řemesel. Zjišťuji, že se bez lupínkové pilky neobejdu. (jsem již starší ročník a při vyřezávání klasickou lupínkovou pilkou mě chytají často křeče do některých prstů). Potřebuji vyřezat do divadélka nově spoustu polámaných částí nábytku (rokokového, gotického, barokního – samé kudrlinky) pro 20-25 cm loutky, popř. vyrobit (nalepit na kartón a vyřezat) nové kulisy, nábytek atp. Pilku bych využila i k vyřezání nového a opravě starého Betléma z překližky.
  Objevila jsem 2 lupínkové elektrické pilky pro mě cenově dostupné, obě mají stejný prořez a možnost regulace otáček, ale mají rozdílný rozsah otáček buď 500 – 1500 ot/s nebo 1500-2250 ot/s. Nemohli byste mi prosím poradit, který rozsah otáček je lepší resp. vhodnější pro vyřezávání hodně členitých částí nábytku z překližky 0,4 mm nebo kartonu 0,3 mm, popř. vyřezávání zbroje z pivní plechovky atp.?? Jsem začátečník a restaurování starého divadla – oprava loutek, oblečků, nábytku, rekvizit, dekorací atd. mi dává docela zabrat a to nejen finančně. Člověk, aby uměl nebo se naučil spoustu řemesel, aby to k něčemu bylo.
  Děkuji za radu. S přátelským pozdravem
  Z.EKLOVÁ , PRAHA 6 ( http://www.facebook.com/zuzana.eklova.9/photos)

 2. DOPLŇUJI předchozí dotaz a opravuji chybu – překližka má sílu 4 mm a karton 3 mm. 1 pilka má příkon 120 w a 2. pilka 70 w. Na Váš web jsem narazila náhodou. Omlouvám se, že není k věci. Napadlo mě, že byste mi mohli poradit lépe než v prodejně, kde je jim to jedno nebo nemají zkušenosti či potřebné znalosti?!
  Ještě jednou děkuji za radu předem

  • Vážená paní,
   necítíme se být odborníky na profesionálně zhotovené lupínkové pilky. Prostě jsme jen využili nepoužívaného nářadí v naší dílně a podle plánku v modelářském časopisu si amatérsky postavili pilku vlastní.
   Ale nějaké zkušenosti s řezáním máme. Myslím, že obecně platí pravidlo, že při zpracování dřevěných výrobků by na zařízení měly být nastaveny menší otáčky. Platí to pro vrtání, mělo by to platit i pro řezání. Další důležitý faktor je příkon zařízení. Čím je příkon vyšší, tím by i lupínková pila měla být výkonnější. Doporučuji tedy důkladně prostudovat technické parametry obou nabízených zařízení. Jistě tam bude uvedeno, pro jaký materiál a do jaké síly se smí používat. Možná tam budou i povolené pracovní časy. Podle těchto kritérií bych si následně vybral. A nebo také nevybral, pokud se ukáže, že to je spíše hračka pro děti než nástroj pro pravidelné používání.

   hezký den přeji Z. Hykš

   • Děkuji za rady.
    Zjistila jsem ještě z různých diskuzí na internetu, že důležitá je i dostupnost, univerzálnost (možnost záměny), cena a kvalita pil. listů.
    A roli hraje i kvalitní servis.

    • Najděte si stránku:www.fousovy.estranky.cz
     a tam jsou obrázky stavby lupínkové pilky ze staré přímočaré plky.

 3. Dobrý den,

  velice se mi zalíbil Váš přípravek na broušení pokosů „Standa 1“.Je to velice chytře vymyšleno…nebyl by plán s rozměry prosím?Děkuji předem moc za odpověď.

  Letu Zdar 🙂

  • Dobrý den,
   děkujeme za pochvalu, vyřídili jsme ji p. Rudinskému. Ten nám pro Vás také zaslal plánek na přípravek pro broušení pokosů a ten je k dispozici tady.

   Hezký den
   A. Trojan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *