Nejsevernější házedlo 2015

Nejsevernější házedlo 2015 – 3. a 4. kolo – 24. 1. 2015

Rok uběhl jako voda a je tu opět nový, tentokrát již 23., ročník soutěže Nejsevernější házedlo.

Hned na úvod jsme museli odříci dva soutěžní termíny. V sobotu 10. ledna foukal tak hrozný vítr, že soutěžní plocha by tentokrát nestačila ani mladším žákům. Týden nato silně pršelo. Moc modelářů by se určitě nedostavilo a tak jsme volili druhý odklad. Povedlo se to až napotřetí, 24. ledna. Myslím, že se vyplatilo čekat. Celé sobotní dopoledne bylo sice zamračeno, ale teplota se pohybovala kolem nuly a foukal jen slabý vítr. Termika nebyla téměř žádná a tak jsme alespoň ušetřili trochu toho doutnáku. Škoda jen poměrně malé účasti. Spousta modelářů prý onemocněla chřipkou a nebýt varnsdorfských nováčků, které tradičně dovezl pan Bartík, Bartíkovic Sáry a našich dvou starších žáků, první tři věkové kategorie by zůstaly neobsazeny. V seniorské kategorii jsme zaregistrovali všechny tradiční účastníky. Je to škoda, ale snad bude startovní listina příští sobotu trochu bohatší. Jinak budeme muset oprášit svá házedla a rozšířit řady aktivních soutěžících i my s panem Suchardou.

Co se týče dosažených výkonů, bylo vidět, že se modeláři museli nejprve trochu rozhýbat. Druhé kolo vyšlo většině soutěžících určitě lépe než kolo první. Úplné nováčky nemá smysl hodnotit. Takhle létá téměř každý, kdo drží házedlo poprvé v ruce. Stačilo by nám, kdyby se jim na soutěži líbilo a přijeli i příště. Však ony ty stovky a dvoustovky určitě brzy přijdou. Panu Bartíkovi to přejeme, jeho neutuchající nadšení pro modelařinu mu můžeme jen závidět.

Nejsevernější házedlo 2015 – 1. a 2. kolo – 10. 1. 2015 – odloženo na 31. 1. 2015

V tomto roce podruhé jsme se sešli na „Pláních v dolních Mikulášovicích“. Tím se nám podařilo smazat lednový skluz. Bude-li nám příští víkend přát počasí, letošní rok Nejsevernějšího házedla zdárně ukončíme. Ono nám už ani moc dalších volných termínů nezbývá. V sobotu 21. února máme halovou soutěž a následující týden už bude spousta modelářů mířit do Panenského Týnce na první kolo Pražské ligy.

Tuto sobotu bylo počasí oproti minulému víkendu zcela odlišné. V týdnu napadla spousta sněhu, což přítomným modelářům pohyb po ploše velmi ztěžovalo. Foukal čerstvý vítr a protože v první polovině soutěže svítilo sluníčko, „dost to nosilo“. Kdyby přítomní přeborníci nepálili, na konci soutěže by se ulétlých modelů asi nedopočítali. Spousta jejich letů končila až dole u trati, což je z místa startu hezkých pár set metrů. Na to doplatili vilémovští žáci i s naším jediným juniorem, kteří létali pouze s jedním modelem. Už v polovině prvního kola toho měli dost. Toto první kolo dolétali notně unaveni a když jsem je viděl, ani jsem je moc do druhého kola nenutil. Bohužel se připojili i oba tatínkové. Abych se zahřál, sám jsem pro několik modelů dobrovolně doběhl a tak vím, že tentokrát to opravdu byla pořádná dřina. Jak jsem řekl, nic jsem nenamítal. Na druhou stranu ale musím pochválit Petra Blaschku mladšího, který zatnul zuby a ta dvě kola nakonec odlétal. Příště se zkusíme poučit u našich soupeřů, kteří zvolili chytřejší taktiku. Létali se dvěma modely najednou a tak při stejném počtu cest za svými modely stihli dvojnásobek letů jak my.

Potěšilo, že opět dorazili nováčci, kteří minule absolvovali své první závody. A nelétali vůbec špatně. I oni se dost proběhli. Při rozchodu domů se ale zdálo, že se jim závody líbily. Takže chlapci, příští sobotu se sejdeme potřetí. Doufám jen, že závody neohrozí počasí a nebo chřipková epidemie, která se, jak nás přesvědčují sdělovací prostředky, pomalu blíží i k nám na sever.

Vyhlášení celkových výsledků provedeme jako obvykle ve vilémovské klubovně, kde všichni obdrží na památku diplom a ti nejlepší i nějakou odměnu. Ceny se ze všech tří klubů sešly opravdu hodnotné.

Nejsevernější házedlo 2015 – 5. a 6. kolo – 7. 2. 2015

Je sobota 7. února, půl sedmé ráno. Sice bych si rád ještě chvíli poležel „ve vyhřátém pelíšku“, ale musím vstávat. Dnes nás čeká třetí, to znamená poslední dvojkolo naší soutěže nazvané „Nejsevernější házedlo“. Nejprve přistupuji k oknu, kde kontroluji venkovní teploměr a chování praporků u protější benzinové pumpy. Počasí je zatím takové, jaké nám slibovaly předpovědní servery. Tedy mráz kolem šesti stupňů a jen slabý větřík. Toto je v pořádku – můžeme pokračovat v přípravě na soutěž. A zatímco vydatně snídám, abych dopoledne unesl stopky, myslím na Luboše Paťhu, který právě vybíhá na louky v dolních Mikulášovicích, aby zkontroloval, že i zde je vše v pořádku. Následuje krátká porada vedoucích a po ní telefonická výzva všem soutěžícím k odjezdu na soutěž. Scházíme se těsně po deváté hodině u statku rodiny Borských, kterým tímto děkuji, že nás již dlouhá léta nechávají parkovat na svých pozemcích bez náznaku jakýchkoliv protestů. Pěšky se brodíme na startoviště. Od posledně připadlo dalších deset centimetrů sněhu a tak je nám jasné, že dnes to opět bude fyzicky dost náročné. Naštěstí vítr fouká o trochu lepším směrem, takže k běhu za modely i při návratu zpět můžeme využívat zhruba dva metry širokého pásu, který pro nás udusal nějaký neznámý dobrodinec. Na startovišti se příliš nezdržujeme. Po nezbytné skupinové fotografii vyzýváme všechny soutěžící, aby zbytečně netaktizovali, protože vítr má zesilovat, a třetí dvojkolo ihned začínáme.

Soutěž má dnes rychlý průběh. Časoměřičů je opět dostatek a tak již po zhruba jedné hodině odjíždějí nejrychlejší nováčci k nám do klubovny, aby zbytečně nemrzli a vyčkali zde příjezdu modelářů služebně starších, kteří pro své modely běhají přeci jenom „o trochu“ dále. Škoda jen, že varnsdorfští senioři musí tuto sobotu absolvovat jiné modelářské akce. Dnes to nosí téměř stejně tak hezky jako minulý týden.

Chvíli po dvanácté hodině končí soutěž i nejzdatnější letci a všichni vyrážejí do klubovny na vyhlášení celkových výsledků. Díky svým sponzorům poskytují všechny tři pořadatelské kluby hodnotné ceny. Připojují se i další příznivci klubu – vitamíny v podobě ovoce pro všechny děti a promrzlé časoměřiče posílá již po několikáté vilémovský pan Miga a s vyhlášenými kremrolemi se připojuje také paní Suchardová. Všichni soutěžící získávají diplom a něco malého „na zub“. Plnou tašku dárků si pak ze stupňů vítězů odnášejí ti nejúspěšnější. A tentokrát nezapomínáme ani na „vzácné koření“ modelářských soutěží, totiž časoměřiče. Snad jim poděkováním a malou pozorností alespoň trochu kompenzujeme utrpení, kterého se jim na soutěžní ploše od větru a velkého mrazu dostalo. Rozcházíme se kolem druhé hodiny s pozvánkou na další, dle Luboše Paťhy již 23. ročník Nejsevernějšího házedla. S většinou modelářů se ale samozřejmě uvidíme daleko dříve – již za čtrnáct dní ve vilémovské sportovní hale.

A ještě malou poznámku na konec – v pátek ošklivo a nevlídno. Nyní, tj. pár hodin po soutěži, venku sice stále ještě mrzne, ale z oblohy padá něco hodně mokrého a fouká nepříjemný, ledový vítr. V neděli toho kolegové modeláři moc nenalétají. Hezky bylo jen po dobu konání naší soutěže. Takže děkujeme i za příznivé počasí, které druhou polovinu našeho soutěžního cyklu provázelo.

Konečná výsledková listina ZDE!

 

Za LMK Vilémov, LKM Mikulášovice a LMK Varnsdorf           Z. Hykš

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Zdeněk Hykš. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *