Přebor mládeže Ústeckého kraje

Akce, na které jsme se podíleli společně s kolegy z LMK Varnsdorf. Přestože jsme si předem ověřili, že soutěžících nebude mnoho, zajistili jsme spoustu časoměřičů. Nakonec se na letišti Aeroklubu Česká Lípa „tísnilo“ jedenáct soutěžících (devět ústeckých, dva z kraje Středočeského), patnáct dospělých z pořadatelského sboru a dejme tomu deset dalších členů doprovodu mladých modelářů. Nevybavuji si, že bychom kdy pořádali soutěž, na které bylo více časoměřičů než soutěžících. Před zahájením jsme žertovali, že si každý závodník vylosuje svého časoměřiče, který bude měřit, zaznamenávat dosažené výkony a v rámci zatraktivnění modelářství pro mladé se mu starat o svačinu a běhat pro éra. To byla samozřejmě pouze ironická reakce na počet přihlášených modelářů. Ve skutečnosti proběhla soutěž klasickým způsobem: dostatek časoměřičů sedících v židličkách a křesílkách na vyznačeném stanovišti, se stopkami v ruce a zapisovatelem do společné výsledkové listiny poblíž.

Nedá mi to, abych se ještě jednou nevrátil k počtu soutěžících. Po návratu do Vilémova jsem v klubovně otevřel naši kroniku, abych z výsledkové listiny jedněch z prvních našich přeborů vyčetl následující:

Okresní přebor 29.4.1989 (pouze modeláři z děčínského okresu):

35x házedla, 18x větroně A3 a 18x větroně F1H

Krajský přebor 21.5.1989 (pokud si dobře pamatuji, přeboru se obvykle účastnila zhruba osmi až desetičlenná družstva z tehdejších deseti okresů Severočeského kraje)

33x házedla, 26x větroně A3, 48x větroně F1H a 10x modely CO2

Nechápu, kde se tolik modelářů vzalo, jak jsme se všichni na letiště vešli a hlavně jak to pořadatelé organizačně zvládli. Co se týče oné současné mizérie, z příležitostných rozhovorů s vedoucími různých zájmových kroužků a klubů zaměřených na práci s dětmi, vyplývá, že téměř všude je to stejné.

Moje oblíbené téma je také počasí. To nám tentokrát přálo. Bylo teplo a foukal vítr správné síly a směru, takže odpadlo sklepávání modelů z nedalekého topolového stromořadí, či přebíhání golfového hřiště. A když už model dosedl na přistávací plochu, bylo to v pohodě, protože přátelé z Aeroklubu Česká Lípa nelétali. Věnovali se nápravám škod, které jim v zimě způsobili přemnožení divočáci. Za celou dobu jsme zaznamenali dva komerční lety. Také proto mezi modeláři panovala dokonalá pohoda.

Díky výtečnému počasí dosáhla řada soutěžících pěkných výkonů. No a nováčci, především z řad mladších házedlářů, si alespoň odzkoušeli atmosféru „velké“ soutěže. Problémy během přeboru se nevyskytly. Vše plynulo v klidu ke druhé hodině odpolední, kdy soutěž podle plánu skončila. Někteří aktivisté oproti předchozí domluvě stihli odlétat i třetí kategorii. Za což je chválíme.

Výsledky časoměřiči sčítali průběžně, takže v baru aeroklubu stačilo pouze vypsat diplomy. Těch dvacet kusů nebyl žádný problém. Nominací na podzimní MČR byla spousta. No a ti, kteří se ještě nestihli kvalifikovat, mají šanci na reparát na přeboru mládeže Královéhradeckého kraje v Domoslavicích.

Po vyhlášení výsledků jsme využili příležitosti a pozvali všechny přítomné modeláře na nejbližší soutěž pořádanou naším klubem, kterým je zářiový ŽUCH 2024. Ten se koná první týden po prázdninové přestávce na letišti Aeroklubu Česká Lípa a bývá silně obsazen. Jistě ale tu spoustu modelářů všech věkových a soutěžních kategorií, i díky pomoci kolegů z varnsdorfského klubu, zvládneme. „Určitě přijeďte – je zajištěno pěkné počasí a bohaté ceny.“

Výsledková listina ZDE!

Za LMK Vilémov               Z. Hykš

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Zdeněk Hykš. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *